Galeria

ZODIAK_24_01
ZODIAK_24_02
ZODIAK_24_03
ZODIAK_24_04
ZODIAK_24_05
ZODIAK_24_06
ZODIAK_24_07
ZODIAK_24_08

2024-09-09 wwja0

W miniony weekend zorganizowaliśmy wypad na wystawę: Plany na przyszłość 2024 w Warszawskim Pawilonie Architektury – Zodiak. Cyklicznie organizowane wydarzenie przedstawia wybór inwestycji będących w budowie lub przygotowaniu w Warszawie. W tym roku temat zdominowany został zdecydowanie dwoma tematami: Towarową 22 (ECHO, Archicom) oraz FSO Park (OKAM). Obie inwestycje przedstawiono na bardzo plastycznych makietach, która w moim odczuciu zawsze lepiej przemawiają do osób „spoza” branży, tłumacząc założenia w formie przestrzennej. Szkoda, że zabrakło informacji o planowanych wysokościowcach, przedstawionych również w postaci makiet oraz zabudowy Portu praskiego, którego nowe wizualizacje pojawiły się w przestrzeni 08.09.2024.

Na uwagę zasługuje również przepiękna makieta przedstawiająca rozbudowę / odbudowę Pałacu Saskiego, myślę, że mało kto z Warszawiaków ma świadomość skali przedsięwzięcia.

Poza samą treścią wystawy, co roku interesującym dla mnie jest tło, czyli infrastruktura pomocnicza, wystawiennicza. W tym roku, przepiękne „budowlane” rusztowania w kolorach morskich alg i brzoskwini zachwyciły nas detalem i stanowią, same w sobie, element warty obejrzenia.

Garść linków:
ZODIAK
TOWAROWA 22
F.S.O. PARK
Pałac Saski

Wystawę można odwiedzać do 03/11/2024.


wwja_blog_zako_1
wwja_blog_zako_2
wwja_blog_zako_4
wwja_blog_zako_6
wwja_blog_zako_5
wwja_blog_zako_3

2024-03-13 wwja0

Willa Koliba – dom w stylu zakopiańskim, powstały według koncepcji Stanisława Witkiewicza – rozlokowana jest przy ulicy Kościeliskiej, najstarszej arterii w Zakopanem, gdzie co krok napotykamy na zabytkowe rezydencje i góralskie zagrody. To otoczenie stanowi doskonały klucz do zrozumienia myśli Witkiewicza. W drugiej połowie XIX wieku, gdy architektura w stylu szwajcarskim czy tyrolskim zaczęła przenikać Zakopane, podobnie jak wiele innych uzdrowisk krajowych, Witkiewicz zdecydował, że jedynym środkiem ochrony Podhala przed obcymi wpływami jest stworzenie stylu wynikającego z lokalnej tradycji budowlanej. Witkiewicz prowadził kampanię na rzecz tego stylu, wyrażając swe przekonania w reportażach i artykułach, zachęcając do inkorporacji miejscowych motywów w budowanych przez „panów” i „gości” willach.

Zafascynowany góralską kulturą, kolekcjoner Zygmunt Gnatowski, właściciel ziemski z Jakimówki na Ukrainie, planował pierwotnie postawić sobie letnią chatę w stylu góralskim. Witkiewicz jednak skłonił go do zbudowania willi utrzymanej w stylu zakopiańskim. Miejscowi budarze w latach 1892/93 wznosili Kolibę (nazwa nawiązuje do szałasu pasterskiego). Wnętrze zostało starannie umeblowane i wyposażone, w tym specjalnie zaprojektowane piece kaflowe, karnisze, zasłony oraz drobne elementy kowalskie, takie jak klamki czy wykładki zamków. W 1901 roku Gnatowski dobudował potężne skrzydło od strony zachodniej, zmieniając pierwotny plan Witkiewicza.

Po śmierci Gnatowskiego w 1906 roku, brak spadkobierców doprowadził do sprzedaży Koliby. Kolejni właściciele, zmieniający się wielokrotnie, nie doceniali wartości obiektu i zaniedbywali jego konserwację. W 1935 roku dom został nabyty przez Kolejowe Przysposobienie Wojskowe, które zamierzało przekształcić go w dom wypoczynkowy. Podczas remontu z lat 30. XX wieku rozebrano wiele zabytkowych pieców, zmieniono podłogi i elewację, wprowadzając elementy stylu art deco.

Podczas okupacji Koliba służyła jako siedziba Hitlerjugend, przetrwując ten okres bez większych zniszczeń. Po wojnie pełniła różne funkcje, była domem wypoczynkowym i domem dziecka do 1981 roku. W 1984 roku Muzeum Tatrzańskie przeprowadziło prace zabezpieczające, a od 1987 roku rozpoczęło prace konserwatorskie i aranżację wnętrz. W grudniu 1993 roku, sto lat po zbudowaniu Koliby, otwarto w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego, z wnętrzami zaaranżowanymi przez Władysława Hasiora.

W pięciu pokojach najstarszej części willi urządzono jadalnię, salon i sypialnię na parterze oraz pokój Gnatowskiego i pokój służącego na piętrze. Etnograficzna kolekcja Gnatowskiego wróciła do „izby góralskiej”. Pozostałe meble, sprzęty i drobiazgi rzemiosła artystycznego w stylu zakopiańskim pochodzą z okresu największej świetności tego stylu na przełomie XIX i XX wieku, według projektów Witkiewicza, Wojciecha Brzegi i Stanisława Barabasza, dyrektora zakopiańskiej Szkoły Przemysłu Drzewnego.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego jest unikalnym miejscem w Polsce, prezentującym historię i osiągnięcia pierwszej teoretycznie opracowanej i praktycznie zrealizowanej koncepcji polskiego stylu narodowego, opartego na tradycji budowlanej i zdobnictwie górali podhalańskich. Koliba stanowi punkt wyjścia do krótkiej historii stylu zakopiańskiego, który po niej Witkiewicz rozwijał, projektując kolejne drewniane willi-pensjonaty, w tym znany „Pod Jedlami”. Projektował także meble, przedmioty codziennego użytku i część wyposażenia kościoła parafialnego Najświętszej Rodziny, a także kaplicę Najświętszego Serca Jezusowego w Jaszczurówce.

Zachęcamy szczerze do odwiedzin Koliby, przy okazji warto też zahaczyć o Willę Oksza oraz Muzeum Tatrzańskie im. Dra. Tytusa Chałbińskiego. W załączeniu kilka u∆ęc z naszej wizyty! Prawdziwa uczta dla każdego architekta!


WWJA_BN_2023_001
WWJA_BN_2023_002
WWJA_BN_2023_003
WWJA_BN_2023_004
WWJA_BN_2023_005
WWJA_BN_2023_006
WWJA_BN_2023_007
WWJA_BN_2023_008
WWJA_BN_2023_009
WWJA_BN_2023_010

2023-12-15 wwja1

Jak co roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia organizujemy konkurs na projekt karteczki, którą rozsyłamy do naszych klientów, partnerów biznesowych, przyjaciół i znajomych! W tym roku wpłynęło 10 propozycji, które możecie oglądać poniżej! Wyniki konkursu w naszym newsletterze! Wesołych i powodzenia!


wwja_blog_jems_wystawa_2
wwja_blog_jems_wystawa_4
wwja_blog_jems_wystawa_3
wwja_blog_jems_wystawa_1

2023-12-04 wwja0

W miniony weekend odwiedziliśmy Architektur Galerie Berlin, która gości wystawę Warstwy naszej rodzimej pracowni JEMS Architekci. Nie będziemy ukrywać naszego podziwu dla JEMS’ów, zawsze powtarzaliśmy, że są dla nas wzorem do naśladowania i mamy nadzieję, że kiedyś będziemy równie podziwiani co nasi starsi koledzy!

O samej wystawie JEMS’i piszą tak:

W obliczu współczesnych procesów gospodarczych, społeczno – politycznych, zmian
środowiskowych, praktyka architektoniczna w coraz większym stopniu uzależnia się od zewnętrznych
uwarunkowań, standardów, procedur. Oznacza to, że jednocześnie zanika klasyczne rozumienie
architektury jako sztuki budowania, tworzenia trwałych, prostych, ponadczasowych i uniwersalnych
obiektów. Kultura zamieszkiwania łącząca w niepodzielny sposób zagadnienia użytkowe,
środowiskowe, znajomość technik, pracy z materiałami i zagadnienia formy zostaje zastąpiona
systemowymi rozwiązaniami uzależnionymi od złożonych specjalistycznych technik, norm, zabiegów
organizacyjnych i dostarczanej z zewnątrz energii.

Więcej na:
+ https://jems.pl/aktualnosci/wystawa-jems-berlin.html
https://en.architekturgalerieberlin.de/exhibitions/jems-architekci/
+ Galeria w Berlinie: Architektur Galerie Berlin, przy Karl Marx Allee 96

Wystawa do: 09.12.2023


wwja_blog_rod_5
wwja_blog_rod_3
wwja_blog_rod_4
wwja_blog_rod_2
wwja_blog_rod_1

2023-11-17 wwja0

W wolnej chwili, jeśli nie projektujemy, to budujemy! Dla relaksu Marcin zaprojektował na sowim warszawskim ROD’zie – domek na narzędzia, a teraz sam go buduje, udowadniając, że jednoosobna ekipa budowlana może więcej niż by się wydawało! Sama konstrukcja jest w stu procentach wykonana z odzyskanych materiałów – a dokładnie z rozbiórek palet. Do stworzenia domu wykorzystaliśmy jeden typ deski, jeden typ wkręta i kilka kotew do betonu. Prace trwają! Całość jest naszym manifestem dla poszanowania już wyprodukowanych materiałów, idei 3xR oraz nietypowej formy, w zazwyczaj powściągliwym otoczeniu rodzinnych ogródków działkowych.